Паметникът „1300 години България“

Паметникът „1300 години България“

Изграден в чест на 1300-годишнината от създаването на българската държава, паметникът е символ на нашата вековна история. Той ни напомня за трудностите, които са преодолели предците ни, за да създадат силна и независима държава. Днес паметникът е не само исторически свидетел, но и източник на вдъхновение за бъдещите поколения.

Идеята за изграждането на паметника възниква през 1977 г. в подготовката за тържествата по случай юбилея. Авторите на монумента са изтъкнати български творци – скулпторите Крум Дамянов и Иван Славов, архитектите Георги Гечев и Благой Атанасов, художниците Владислав Паскалев и Стоян Велев, и инженер-конструкторът П. Хаджов.

Паметникът се състои от две групи внушителни бетонни форми, между които се намират малки пространства. Централно място заема най-голямата на открито мозайка-триптих в Европа, съчетана с 21 скулптури. Тук са изобразени сцени, символизиращи създаването, развитието и разцвета на българската държава през VII-X век.

Първа е скулптурната фигура на хан Аспарух, основателя на България, с меч, забит в земята, и изрича думите: „Тук ще бъде България! – под това небе, на тази земя”. Следват скулптурите на ханове Тервел, Крум и Омуртаг на 18 метра височина до него. Владетелите, които утвърждават българската държава, а около тях са изобразени откъси от стари византийски хроники. Хан Тервел (701-721 г.) е първият български дипломат. През 705 г. спасява Константинопол да не бъде превзет от арабите и помага на византийския император Юстиниан II да си върне престола. За тази заслуга получава титлата „кесар” – втора след императорската, и областта „Загоре” в Северна Тракия.

СВЪРЗАНИ ТЕМИ:  Уикенд приключения: места в България, които трябва да посетиш

статуя е на Княз Борис I

Следващата статуя е на Княз Борис I, който има историческа заслуга във въвеждането на християнската вяра в България още през 864 г. Така България се приобщава към „византийското семейство на народите”, в което българският владетел е считан за духовен син на византийския василевс. Фигурата на княз Борис е приведена, устремена напред, като че ли се взира в далечината, за да открие правилния път за своя народ.

Грандиозният паметник е дълъг 140 м и висок 70 м. Строителството му е било истинско инженерно постижение, включвало изкопаване на 2300 куб. м земна маса, използване на 2400 тона арматурно желязо и 50 000 куб. м бетон.

Днес паметникът “Създатели на българската държава” не само предизвиква почит към славното ни минало, но и привлича посетители от цялата страна. Към него функционира посетителски информационен център и постоянна експозиция.

Легендата за Велика България продължава да вдъхновява и днес. Нейното наследство – силният държавен дух, културните постижения и непреклонната воля за оцеляване – са част от ДНК-то на всеки българин. Днес, повече от всякога, е важно да помним корените си и да черпим сила от богатата история на нашата държава. Въпросът за произхода и развитието на Велика България продължава да вълнува историците и да провокира дебати. Но независимо от различните теории и интерпретации, едно е сигурно – Велика България е била важен фактор в развитието на Европа и е оставила трайна следа в историята. Нейното наследство ни напомня за силата на човешкия дух и за важността на историческата памет.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )