Уикенд приключения: места в България, които трябва да посетиш
Задълбани в меките варовикови скали на Варненско, Аладжа манастир пази тайните си от векове. Името му, “пъстър” на персийско-турски, сякаш отразява многообразието от истории и легенди, които се носят около този уникален скален манастир. Изграден през XIII-XIV век, той е бил духовен център и убежище за монаси, търсещи уединение и близост до Бога. Днес, Аладжа манастир е не само свидетел на богатата ни история, но и място, където можем да се докоснем до силата на природата и човешкия дух.
Историята на Аладжа манастир
В историческата литература е установено, че нейният произход е свързан с възникването и разпространението на християнството – известно е, че пещерата е основен символ в най-големите мистерии на християните – Рождението и Възкресението на Христос. Това обяснява наличието на пещерни жилища в дейността на отшелниците и раннохристиянските монашески общности от 4-6 век, а скалните манастири през Средновековието са само последователи на тази древна традиция.
Можете да чуете, че скалният манастир край Варна е бил част от огромен комплекс от 500 манастира в североизточна България. Това е свързано с разпространението на исихазма – през 13-14 век във Византия и България.
Парк Аладжа манастир
Скален манастир
Аладжа манастир е един от малкото скални манастири в България, където ясно се различават най-важните помещения – манастирския храм, параклиса, църквата за заупокойна молитва, криптата, кухнята, трапезарията, монашеските килии и икономически области. Те са разположени на две нива сред високите близо 40 м варовикови скали.
В западната част на първо ниво, до посетителската стълба, се намира манастирската църква. В средата на източната стена се вижда малък олтар. Подобно на други православни църкви през Средновековието, тя е украсена със стенописи, но лесният достъп до нея логично определя бъдещето й. Запазени са фрагменти, но трудно се разпознават по стените.
В средната част на източната стена (в олтара) е разположена фигурата на Богородица. На пода на църквата има каменна стълба, която през тесен коридор води до останалите помещения на първото ниво. В края на стълбището започва друг коридор, където са запазени шест монашески килии. Те бяха отделени един от друг и от коридора с дървени стени. В стените ще видите малки ниши, където монасите са държали икони.
Накрая се влиза в широко помещение с неправилна форма. В северозападната му стена е издълбана малка полукръгла ниша. Малките отвори в центъра на тавана показват, че тук също е използвана дървена преграда, разделяща пространството на две части. В западната част (с нишата) е била кухнята, а в източната – трапезарията. В него се съдържа известна символика, която се дължи на „Тайната вечеря“. Източно от трапезарията по къса рампа се достига до малко помещение, чиято основна част липсва. Полукръглата лицева страна на източната стена, както и ориентацията изток-запад свидетелстват, че това е малка църква.
Второто ниво на скалния манастир представлява само по-голяма ниша, където е параклисът. Това е единственото запазено тухлено помещение в манастира. На около 800 метра северозападно от манастира, скрити сред гъсти шубраци, има група пещери, която е разположена на три нива. Наричат ги „катакомбите“.
“Легендите на Аладжа манастир”
Аладжа манастир Варна
Сред красива гориста местност, на 14 км от Варна, манастирът разказва своите забравени истории. Миналото и странните факти от историята на Аладжа манастир ще откриете в уникалния аудиовизуален спектакъл „Легенди за Аладжа манастир”, в памет на Карел и Херменгилд Шкорпил, основоположниците на българската археология.
Историята започва така: „Златното” Черноморие на България… приветливото море и топлото, галещо слънце… А само няколко километра по-нататък трескавата игра на вълните се заменя с тишината на един приказен, загадъчен свят… пътеката изчезва в гъстата гора и внезапно пред удивения пътешественик се появяват високи скали, осеяни с изненадваща каменна мрежа. Зад него като тъмните сенки на миналото са руините на древния Аладжа манастир!“
Легендата гласи, че рано сутринта, когато всичко е още потънало в бяла мъгла, между руините се появява мистериозен монах. Местните го наричаха Рим Папа. Всяка пролет той излиза от дълбините на скалата и разказва тайните на това свято място…